a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

Mikrobiologie a serologie

 • Materiál: sérum

Anti HAV IgG, IgM

Stručná charakteristika:  Hepatitida A je  akutní infekční onemocnění jater způsobené virem hepatitidy A (HAV). Anti-HAV IgM jsou detekovatelné po dobu 3 až 6 měsíců po začátku infekce, kdežto anti-HAV IgG mohou přetrvávat natrvalo. Inkubační doba: 15-50 dní, průměrně 28 dní.

Inkubační doba: 15-50 dní, průměrně 28 dní.

 • Materiál: sérum

Anti HBc

Stručná charakteristika: Stanovujeme protilátky proti core antigenu viru hepatitidy B. Stanovením anti-HBc lze zjistit probíhající nebo proběhlou infekci HBV.

 • Materiál: sérum

Anti HBs

Stručná charakteristika: Stanovujeme protilátky povrchovému antigenu viru hepatitidy B. Přítomnost anti-HBs je důležitá pro ochranu před infekci virem hepatitidy B.

 • Materiál: sérum

Anti HCV

Stručná charakteristika: Původcem hepatitidy C je HCV- RNA virus, rozlišují se jeho různé genotypy a jejich subtypy, snadno podléhá mutacím. Existuje 6 typů virů a velké množství subtypů, v ČR se nejčastěji vyskytuje genotyp 1b..

Inkubační doba: 15–160 (nejčastěji kolem 50) dní[

 • Materiál: sérum

Bordetella parapertussis Ab

Stručná charakteristika: Bordetella parapertussis, způsobuje onemocnění provázené kašlem – parapertusis. Může postihovat osoby každého věku. Stanovujeme protilátky aglutinačně.

Inkubační doba: 7-10 dní

 • Materiál: sérum

Bordetella pertussis IgG, IgA – western blot

Stručná charakteristika: Bordetella pertussis, způsobuje onemocnění provázené kašlem - černý kašel- pertuse. Může postihovat osoby každého věku.

 • Materiál: sérum

Bordetella pertussis toxin IgG, IgA

Stručná charakteristika: Bordetella pertussis, způsobuje onemocnění provázené kašlem - černý kašel - pertuse. Může postihovat osoby každého věku. Stanovujeme protilátky třídy IgG a IgA proti toxinu bacilu Bordetella pertussis

Inkubační doba: 7-14 dní.

 • Materiál: sérum

Borrelia burgdorferi IgG a IgM EIA a WB

Stručná charakteristika: Vyšetřeujeme protilátky IgG a IgM proti Borrelia burgdorferi sensu lato metodou EIA a western blot (WB), vyvolávající mnohoorgánové postižení. Onemocnění přenáší klíšťata. Hostiteli v přírodě jsou hlodavci, malí savci a ptáci. Důležitým příznakem může být erythema chronic migrans. Infekce může postihovat kůži, klouby a CNS. Inkubační doba - od 2 do 32 dní, nebo i několik měsíců.

 • Materiál: sérum

Chlamydia trachomatis IgG, IgA, IgM – ELISA a WB

Stručná charakteristika: 

Chlamydia trachomatis je druh intracelulární bakterie z rodu Chlamydia Je nečastějším původcem sexuálně přenosných infekcí. Zahrnuje 18 sérotypů, z nichž A–C je původcem trachomu, L1-3 lymphogranuloma venereum a D–K jsou původcemi urogenitálních infekcí, konjunktivitidy a pneumonie.

Inkubační doba je 10–20 dní.

 • Materiál: sérum

Chlamydophila pneumoniae IgG, IgA, IgM – ELISA a WB

Stručná charakteristika: Chlamydophila pneumoniae je druh intracelulární bakterie z rodu Chlamydia.

 • Materiál: sérum

CMV IgG a IgM

Stručná charakteristika: CMV se také označuje jako lidský herpesvirus 5 (HHV-5). Cytomegaloviry jsou rozšířeny po celém světě. Šíří se přímým kontaktem se slinami nebo močí Infekce u lidi běžně a mají obvykle mírný a asymptomaticky průběh. U těhotných žen, novorozenců a u jedinců se sníženou imunitou však infekce CMV mohou představovat značné zdravotní riziko. 

Inkubační doba 20-60dní.

 • Materiál: sérum

EBV/VCA IgG, IgM, EBNA IgG

Stručná charakteristika: Virus Epstein-Barrove (EBV), známý  také jako lidsky herpesvirus 4(HHV‑4), patři mezi nejběžnější viry vyskytující se u člověka. EBV je lymfotropní obaleny dvouvláknový DNA virus.

 • Materiál: sérum

HBsAg

Stručná charakteristika: V průběhu infekce hepatitidy B (HBV) se produkuje velké množství povrchového antigenu viru hepatitidy B (HBsAg), označovaného také jako australský antigen, který lze v krvi infikovaných jedinců detekovat.

 • Materiál: sérum

Helicobacter pylori IgG a IgA - WB

Stručná charakteristika: H. pylori můžezpůsobit žaludeční onemocnění, jako je chronická gastritida, peptické vředy a rakovina, které jsou alespoň částečně způsobeny dvěma dobře- známými faktory virulence: vakuolujícím cytotoxinem A (VacA) a genem A asociovaným s cytotoxinem (CagA). H. pylori bývá přítomna u 90–95 % pacientů s duodenálním vředem a u 60–80 % pacientů s žaludečním vředem.

 • Materiál: sérum

HIV Ab/Ag antigen a protilátky

Stručná charakteristika: Virus lidského imunodeficitu (HIV) je etiologické agens nemoci AIDS. HIV se přenáší pohlavním stykem, kontaktem s krvi a krevními deriváty nebo z infikované matky prenatálně na její plod či perinatálně na její narozené ditě. Protilátky anti‑HIV jsou téměř vždy detekovány u pacientů s AIDS a u asymptomatických jedinců infikovaných HIV.

Inkubační doba – 3-12 týdnů.

[12  >>  

© 2019 Vaše laboratoře, All Rights Reserved