a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

Mikrobiologie a serologie

 • Materiál: Srážlivá krev

Anti HAV IgG, IgM

Stručná charakteristika:  Hepatitida A je akutní infekční onemocnění jater způsobené virem hepatitidy A (HAV). Anti-HAV IgM jsou detekovatelné po dobu 3 až 6 měsíců po začátku infekce, kdežto anti-HAV IgG mohou přetrvávat natrvalo.

Inkubační doba: 15-50 dní, průměrně 28 dní.

 • Materiál: Srážlivá krev

Anti HBc

Stručná charakteristika: Stanovujeme protilátky proti core antigenu viru hepatitidy B, Stanovenim anti-HBc lze zjistit probihajici nebo proběhlou infekci HBV.

 • Materiál: Srážlivá krev

Anti HBe

Stručná charakteristika: E antigen hepatitidy B (HBeAg) a protilátky proti němu (antiHBe) se objevují v souvislosti s virovou infekcí hepatitidy B.1 HBeAg je poprvé detekovatelný v časné fázi virové infekce hepatitidy B poté, kdy se objeví povrchový antigen hepatitidy B (HBsAg).2 Při akutní infekci v průběhu virové replikace titry obou těchto antigenů prudce stoupnou. Sérokonverze HBeAg na antiHBe v průběhu akutní infekce hepatitidy B je obvykle známkou odeznění infekce a snížení míry infekčnosti.

 • Materiál: Srážlivá krev

Anti HBs

Stručná charakteristika: Stanovujeme protilátky  proti povrchovému  antigenu viru hepatitidy B, Přitomnost anti-HBs je důležita pro ochranu před infekci virem hepatitidy B.

 • Materiál: Srážlivá krev

Anti HCV

Stručná charakteristika: Původcem hepatitidy C je HCV- RNA virus, rozlišují se jeho různé genotypy a jejich subtypy, snadno podléhá mutacím. Existuje 6 typů virů a velké množství subtypů, v ČR se nejčastěji vyskytuje genotyp 1b.

Inkubační doba: 15–160 (nejčastěji kolem 50) dní[

 • Materiál: Srážlivá krev

Bordetella parapertussis Ab

Stručná charakteristika: Bordetella parapertussis, způsobuje onemocnění provázené kašlem -parapertusis. Může postihovat osoby každého věku. Stanovujeme protilátky aglutinačně.

Inkubační doba: 7-10 dní

 • Materiál: Srážlivá krev

Bordetella pertussis IgG, IgA – western blot

Stručná charakteristika: Bordetella pertussis, způsobuje onemocnění provázené kašlem - černý kašel- pertuse. Může postihovat osoby každého věku.

 • Materiál: Srážlivá krev

Bordetella pertussis toxin IgG, IgA

Stručná charakteristika:  Bordetella pertussis, způsobuje onemocnění provázené kašlem - černý kašel- pertuse. Může postihovat osoby každého věku. Stanovujeme protilátky třídy IgG a IgA proti toxinu bacilu Bordetella pertussis.

Inkubační doba: 7-14 dní.

 • Materiál: Srážlivá krev

Borrelia burgdorferi IgG a IgM EIA a WB

Stručná charakteristika: Vyšetřeujeme protilátky IgG a IgM proti Borrelia burgdorferi sensu lato metodou EIA a western blot (WB), vyvolávající mnohoorgánové postižení. Onemocnění přenáší klíšťata. Hostiteli v přírodě jsou hlodavci, malí savci a ptáci. Důležitým příznakem může být erythema chronic migrans. Infekce může postihovat kůži, klouby a CNS. 

Inkubační doba - od 2 do 32 dní, nebo i několik měsíců

 • Materiál: Srážlivá krev

Chlamydia trachomatis IgG, IgA, IgM – ELISA a WB

Stručná charakteristika: Chlamydia trachomatis je druh intracelulární bakterie z rodu Chlamydia  Je nečastějším původcem  sexůálně přenosných infekcí. Zahrnuje 18 sérotypů, z nichž A–C je původcem trachomu, L1-3 lymphogranuloma venereum a D–K jsou původcemi urogenitálních infekcí, konjunktivitidy a pneumonie.

Inkubační doba je 10–20 dní.

 • Materiál: Srážlivá krev

Chlamydophila pneumoniae IgG, IgA, IgM – ELISA a WB

Stručná charakteristika: Chlamydophila pneumoniae je druh intracelulární bakterie z rodu Chlamydia Infekce  jsou velmi vzácné u dětí ve věku 1–5 let.

 • Materiál: Srážlivá krev

CMV IgG a IgM

Stručná charakteristika:  CMV se také označuje jako lidský herpesvirus 5 (HHV-5). Cytomegaloviry jsou rozšířeny po celém světě. Šíří se přímým kontaktem se slinami nebo močí Infekce u lidi běžně a mají obvykle mírný a asymptomaticky průběh. U těhotných žen, novorozenců a u jedinců se sníženou imunitou však infekce CMV mohou představovat značne zdravotni riziko.

Inkubační doba 20-60dní.

 • Materiál: Srážlivá krev

EBV/VCA IgG, IgM, EBNA IgG

Stručná charakteristika: Virus Epstein-Barrove (EBV), znamý  také jako lidsky herpesvirus 4(HHV‑4), patři mezi nejběžnější viry vyskytující se u člověka. EBV je lymfotropní obaleny dvouvlaknový DNA virus.

 • Materiál: Srážlivá krev

HBeAg

Stručná charakteristika: E antigen hepatitidy B (HBeAg) a protilátky proti němu (antiHBe) se objevují v souvislosti s virovou infekcí hepatitidy B.1

 • Materiál: Srážlivá krev

HBsAg

Stručná charakteristika:  V průběhu infekce hepatitidy B (HBV) se produkuje velké množství povrchového antigenu viru hepatitidy B (HBsAg), označovaného také jako australský antigen, který lze v krvi infikovaných jedinců detekovat.

[12  >>